Skąd bierze się depresja?

wpis w: Uncategorized | 0

Depresja to grupa zaburzeń psychicznych, które zwykle są kojarzone ze stanem po traumatycznych przeżyciach. Warto jednak wiedzieć, że choroba ta może pojawić się u każdego, bez względu na okoliczności. Objawy rozpoczynają się łagodnie, a nieleczona prowadzi do poważnych zaburzeń nie tylko pod względem zdrowia psychicznego, ale także fizycznego. Jak rozpoznać depresję?

Przyczyny depresji – skąd się bierze?

Nie można jednoznacznie określić przyczyny depresji, gdyż ma różne źródła. Bardzo często występuje u osób po traumatycznych przeżyciach, jednak nie jest to zasada. Depresja może pojawić się nawet u dzieci i młodzieży, prowadzących z pozoru normalne i szczęśliwe życie. Czasami wynika z nieprawidłowej diety, a ściślej – z niedoborów witamin i minerałów, przez co organizm jest upośledzony pod względem odczuwania emocji.

Przyczyny depresji można podzielić na trzy grupy:

  1. Biologiczne – czynniki genetyczne, zaburzenia neurotransmisji, choroby przewlekłe oraz uzależnienia.
  2. Psychologiczne – traumatyczne wydarzenia, zaburzenia relacji z członkami rodziny lub rówieśnikami.
  3. Społeczne/kulturowe – samotność, brak wsparcia ze strony najbliższych, wykluczenie ze społeczeństwa, problemy materialne.

Czy depresję trzeba leczyć?

Depresja to choroba, która nie przejdzie ot tak sobie. Bardzo często wymaga złożonego leczenia, które opiera się nie tylko na środkach farmakologicznych, ale również regularnej psychoterapii pod okiem specjalisty. Przedstawiciele Prywatnego Gabinetu Psychologicznego Tratwa w Łodzi podkreślają, aby udać się do poradni od razu, kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o występowaniu depresji. Wiele osób odwleka wizytę, gdyż nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu lub najzwyczajniej w świecie wstydzi się o nim rozmawiać.

Niektóre objawy mogące świadczyć o depresji:

  • Smutek – chory staje się płaczliwy i wrażliwy na sytuacje, które dawniej nie wywoływały w nim aż tak głębokich, negatywnych odczuć.
  • Utrata zainteresowania – zaniedbywanie swoich hobby i niezdolność odczuwania przyjemności podczas wykonywania czynności, które kiedyś sprawiały radość.
  • Apatia – osoba chora na depresję łatwo się męczy, cierpi z powodu braku energii i nie potrafi zmusić się do aktywności fizycznej.
  • Niepokój i lęk – może również pojawiać się podniecenie w sytuacjach, które normalnie go nie wywołują. Napadom często towarzyszy nieregularny oddech i przyśpieszone bicie serca.
  • Trudności z koncentracją – częste uciekanie myślami i rozkojarzenie.
  • Poczucie bezsensu – często łączone z niską samooceną oraz rezygnacją z samorozwoju.
  • Myśli samobójcze – w zaawansowanych stadiach może dochodzić do samookaleczania i prób samobójczych.

Zostaw Komentarz

jedenaście + 7 =