W czym może pomóc psychoterapeuta?

Odpowiednio prowadzona psychoterapia pomaga lepiej poznać siebie, rozwijać się, uczy, jak nawiązywać bliższe relacje z ludźmi. Buduje pewność siebie i podnosi samoocenę, często zbyt niską z powodu nieuzasadnionego braku wiary we własne możliwości. Pomaga spojrzeć przy pomocy drugiej osoby-terapeuty spojrzeć na swoje życie z innej strony, z pewnego dystansu.

Pozwala zobaczyć siebie i swoje działania z innej perspektywy, omówić je, zastanowić się nad nimi, wyznaczyć dalsze kierunki rozwoju i rozwiązywania problemów. Przepracować doświadczenia z wcześniejszych okresów życia, oraz zająć się obecnymi problemami.Zdarza się, że przechodzimy cięższy okres w naszym życiu, troski i problemy, które mu towarzyszą, powodują stres, poczucie bezradności i zagubienia. Może dołączyć do tego depresja, nerwica, stany lękowe. Wszystko to znacząco obniża komfort naszego życia, który możemy poprawić dzięki pracy z psychoterapeutą.

Często przeceniamy swoją ,,silna wolę”, uważamy że z uzależnieniem możemy sami sobie poradzić, czyli odstawić środek czy destrukcyjne zachowanie kiedy tego zapragniemy-nic bardziej mylnego. Warto skorzystać z wiedzy specjalisty i wsparcia w radzeniu sobie z tym problemem.

Często przeceniamy swój wpływ na osobę uzależnioną, warto poprosić o radę specjalistę odnośnie metod i form pomocy bliskiej osobie w jej trzeźwieniu.