Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię par w gabinecie tratwa w Łodzi?

wpis w: Uncategorized | 0

Każdy, kto był kiedyś w związku, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze wygląda to tak sielankowo, jak w filmach romantycznych. Wiele par prędzej czy później musi stawić czoła mniejszym lub większym kryzysom. Przetrwanie tych trudności niejednokrotnie wzmacnia nasz związek. Niekiedy jednak jest to na tyle trudny proces, że zastanawiamy się nad zakończeniem związku. W takim wypadku warto pomyśleć o terapii dla par.

Kiedy warto pójść na terapię dla par w gabinecie tratwa w Łodzi?

Wiele par potrafi samodzielnie poradzić sobie z kryzysem. Niekiedy jednak czujemy, że wszystkie podejmowane próby naprawy związku kończą się niepowodzeniem. Wiele problemów wynika z braku komunikacji lub niewłaściwego sposobu jej prowadzenia. Wówczas zadaniem psychoterapeuty jest ułatwienie partnerom wzajemnego zrozumienia się. Umotywowań pójścia na terapię może być wiele; częste konflikty, tzw. ,,ciche dni”, trudności z dojściem do porozumienia, brak czułości, problemy związane ze sferą seksualną. Często ma to związek z pojedynczymi wydarzeniami, niekiedy tragicznymi, które zachwiały porządek w codziennym życiu – na przykład śmierć bliskiej osoby, zdrada jednego z partnerów, utrata pracy.

Terapia par pomaga w lepszym zrozumieniu swoich potrzeb i oczekiwań względem drugiej osoby. Jej powodzenie warunkuje przede wszystkim stopień zaangażowania uczestników terapii; jest to o wiele trudniejsze, gdy jednej osobie nie zależy.

Nie należy jednak naprawiać na siłę.

Zdarza się, że jesteśmy tak bardzo przywiązani do naszego partnera, że robimy wszystko, aby naprawić związek. Czasami jednak te starania nie przynoszą efektów, a jedynie wywołują jeszcze większe cierpienie. Szczególnie, jeśli druga osoba nie czyni żadnych wysiłków, aby odzyskać poprawne kontakty w związku. Dotyczy to także skrajnie patologicznych sytuacji, gdy na przykład pojawia się przemoc czy też liczne zdrady. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na sobie. Indywidualna terapia pomaga w przetrwaniu rozstania, wprowadzeniu pozytywnych zmian we własnym zachowaniu i sposobie myślenia. Niekiedy korzystne zmiany, poczynione nawet przez jedną osobę, mogą wspomóc proces naprawy upadającego związku. Jest to więc optymalna opcja w sytuacji, gdy partner nie jest przekonany do pójścia na wspólną terapię.
Gdzie szukać pomocy? W profesjonalnych poradniach psychologicznych. Dobry psychoterapeuta, na przykład Katarzyna Schilf z Łodzi, pomoże nam poznać samych siebie, przyjrzeć się swoim uczuciom i nauczyć się radzić sobie z problemami.

Zostaw Komentarz

siedemnaście + czternaście =