Jakie są podstawowe objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

wpis w: Uncategorized | 0

Przebieg choroby i objawy mogą wyglądać zupełnie inaczej u różnych osób. Objawy różnią się znacznie pod względem wzoru, nasilenia i częstotliwości. Niektóre osoby są bardziej podatne na manię lub depresję, podczas gdy inni na przemian mają te dwa cykle. Istnieją cztery typy epizodów nastrojów w chorobie afektywnej dwubiegunowej: mania, hipomania, depresja i epizody mieszane. Każdy typ epizodu ma unikalny zestaw objawów.

W fazie maniakalnej powszechne jest odczuwanie podwyższonej energii, kreatywności i euforii. Możesz wtedy mówić bardzo szybko, bardzo mało spać i być nadpobudliwym. Możesz czuć się wszechmocny i niezwyciężony.

Hipomania to mniej dotkliwa forma manii. Prawdopodobnie jesteś pełen euforii i energii. Jednak wykonujesz wszystkie swoje obowiązki i nie tracisz kontaktu z rzeczywistością.

Do typowych objawów depresji dwubiegunowej można zaliczyć: uczucie beznadziejności, smutek, drażliwość, niezdolność odczuwania przyjemności, zmęczenie, brak energii, zmiana apetytu i wagi, problemy ze snem, koncentracją i pamięcią.

Epizody mieszane łączą objawy manii, hipomanii i depresji.

Zostaw Komentarz

jeden × 1 =