Jak rozpoznać chorobę dwubiegunową ?

wpis w: Uncategorized | 0

Wszyscy mamy wzloty i upadki, ale dla pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową te górki i doliny są zdecydowanie bardziej dotkliwe. Objawy mogą zaszkodzić w pracy lub szkole. Mogą rujnować związki i zakłócać codzienne życie. I chociaż jest to uleczalne, wiele osób nie rozpoznaje znaków ostrzegawczych. Pamiętaj, że bez odpowiedniego leczenia, choroba dalej będzie postępować.

Co nazywamy chorobą afektywną dwubiegunową?
Choroba afektywna dwubiegunowa, kiedyś znana jako depresja maniakalna lub zaburzenie maniakalno-depresyjne powoduje poważne zmiany nastroju, energii, myślenia i zachowania. Na jednym końcu znajduje się mania, a na drugim depresja. Cykle choroby trwają dni, tygodnie lub miesiące. Specjaliści w Rehab Centrum Psychoterapii Robert Banasiewicz podkreślają, że w przeciwieństwie do zwykłych wahań nastroju, zmiany w tym zaburzeniu są tak intensywne, że zakłócają zdolność do normalnego funkcjonowania.

Podczas maniakalnego epizodu możesz impulsywnie zrezygnować z pracy, narobić poważnych długów lub poczuć się wypoczęty po dwóch godzinach snu. Z kolei podczas epizodu depresyjnego możesz być zbyt zmęczony, aby wstać z łóżka. Czujesz wstręt do siebie i rozpacz z powodu braku pracy i długów.

Zostaw Komentarz

dziesięć − cztery =