Terapia psychologiczna przez Internet

wpis w: Uncategorized | 0

Korzystanie z pomocy psychologa przez długie lata kojarzyło nam się z chorobami psychicznymi lub szkołą, która kierowała na obowiązkowe badania dzieci z różnymi problemami wychowawczymi. Dziś już nie tylko coraz częściej korzystamy z pomocy psychologa, ale też zmienił się jej zakres.

Psycholog to nie psychiatra

Przez wiele lat najczęściej popełnianym błędem było utożsamianie psychologa z psychiatrą i przypisywanie temu zawodowi leczenia chorób umysłowych. Przy takim podejściu niechętnie też korzystaliśmy z pomocy psychologicznej, uważając ją za przejaw różnych odstępstw od normy. Ostatnie lata zmieniły nieco podejście do zawodu psychologa, a nawet, wzorem zachodnich obyczajów, wiele osób korzysta na stałe ze wsparcia „swojego” lekarza tej specjalności. Zadaniem, jakie wypełnia on w ich życiu, jest pomoc w uporaniu się z codziennymi problemami, ze stresem i kontaktami międzyludzkimi oraz w pokonywaniu własnych słabości, które często stoją nam na przeszkodzie w realizacji celów. Podczas gdy psychiatra ordynuje nam leki, traktując nasze zachowania jako przejaw fizjologicznych dysfunkcji organizmu, psycholog jest bardziej rodzajem spowiednika, który wysłucha, pomoże zrozumieć gnębiące nas problemy i udzieli rady, jak się z nimi uporać.

Rozmowy przez Internet

Tradycyjnie spotkania z psychologiem widzimy jako sesje terapeutyczne na legendarnej już kozetce, podczas których opowiadamy o naszych kłopotach i słuchamy rad. Kozetka jest obecnie tylko symbolem, bowiem aranżacja wnętrza gabinetu to kwestia decyzji samego lekarza, którego celem jest stworzenie otoczenia sprzyjającego szczerym rozmowom. Otoczeniem tym może też być to, które znamy i w którym doskonale się czujemy, czyli nasz własny dom.

Oferta dedykowana jest tym osobom, które z jakichś osobistych powodów nie mogą wybrać się do gabinetu, a potrzebują i chcą skorzystać z terapii. Różnica pomiędzy klasycznym spotkaniem w gabinecie, a terapią przez Internet sprowadza się do rozmowy na odległość prowadzonej za pośrednictwem Skype’a, dzięki czemu pacjent czuje się lepiej w znanym sobie otoczeniu, a efekty niczym się nie różnią od tych osiąganych w gabinecie.

Porady za pośrednictwem poczty mailowej

Czasami w naszym życiu zdarzają się sytuacje, których nie potrafimy rozwiązać, obawiając się konsekwencji, albo też nasze cechy wrodzone uniemożliwiają nam zareagowanie w odpowiedni sposób. Kiedy pojawiają się problemy z nastoletnim dzieckiem, nie potrafimy dogadać się z partnerem, albo mieliśmy ciążące nam spięcie ze współpracownikiem, sposobem na znalezienie wyjścia z sytuacji może być porada psychologa udzielona drogą mailową. Taka forma porady uniemożliwia wymianę zdań i może mieć jedynie postać odpowiedzi na nurtujące nas problemy, jednak skorzystanie z pakietu kilku wiadomości umożliwia lekarzowi zadanie dodatkowych pytań i wyjaśnienie okoliczności towarzyszących konkretnej sytuacji. Taka wiedza pozwala mu na skonstruowanie bardziej szczegółowej wypowiedzi i wyciągniecie wniosków, na podstawie których udzielona zostaje profesjonalna porada psychologiczna. Dla wielu osób taka forma kontaktu jest wystarczająca do podjęcia odpowiednich kroków.

Zostaw Komentarz

jedenaście + trzy =